Eiropas Komisija 2024. gadā ir izstrādājusi grozījumus lauksaimniecības de minimis regulā*, paaugstinot atbalsta griestus lauksaimniekiem no 25 tūkstošiem eiro jebkurā trīs fiskālo gadu periodā vienam vienotam uzņēmumam ar nosacījumu, ka dalībvalstī ir ieviesta de minimis atbalsta uzskaites centralizētā sistēma, līdz 37 tūkstošiem eiro, kur de minimis atbalsts nevienā trīs gadu periodā nepārsniedz vienam vienotam uzņēmumam 37 tūkstošus eiro.
Tāpat arī šajā regulā* Latvijai noteiktā piešķirtā de minimis atbalsta maksimālā kumulatīvā uzņēmumiem piešķiramā atbalsta kopsumma jebkuram trīs gadu periodam ir palielināta no 20 224 450 eiro jebkurā trīs fiskālo gadu periodā līdz 28 840 000 eiro, kur de minimis atbalsts nevienā trīs gadu periodā nepārsniedz 28 840 000 eiro.
Zemkopības ministrs Armands Krauze uzsver: “Latvijā ir ieviesta uzskaites centralizēta sistēma, kas ļauj piemērot augstākus maksimālā atbalsta griestus. De minimis atbalsta griestu paaugstināšana lauksaimniekiem ir solis taisnīgākas un vienkāršotākas valsts atbalsta sistēmas un virzienā, nosakot arī loģiskāku atbalsta laika uzskaites sistēmu.”
De minimis atbalsta uzskaites laika posmu turpmāk paredzēts uzskaitīt no datuma, kurā plānots piešķirt atbalstu, par jebkuru trīs secīgu gadu laikā piešķirto atbalstu, nevis – kā līdz šim – kalendārā gada ietvaros.
De minimis atbalsts nozīmē, ka valsts šobrīd drīkst atbalstīt vienu vienotu uzņēmumu ar naudas summu, de minimis regulā noteiktajā laikposmā, nepārsniedzot konkrēti noteikto augšējo robežu. Tātad uzņēmējs, piesakoties de minimis atbalstam, ik gadu no valsts saņems atbalstu (subsīdijas), ko aprēķinās, pamatojoties uz uzņēmēja elektroniski iesniegtajām uzskaites veidlapām
Eiropas Komisija (EK), ieviešot de minimis atbalstu, pamatojās uz to, ka šāds atbalsts neietekmē tirdzniecību starp dalībvalstīm un neizkropļo konkurenci vai nedraud kropļot to, un tādēļ par šo atbalstu nav jāziņo EK (uz to neattiecas Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. panta 1. punkts, kurā noteikta paziņošanas procedūra) un to var izmaksāt pēc vienkāršotiem noteikumiem.
Avots: Zemkopības ministrija
Comments