top of page

Ilgstoša sausuma krīzē LSA aicina nozari kooperēties siena nodrošināšanai lopiem


Lopkopības saimniecību asociācija (LSA) aicina ikvienu lauksaimnieku kooperēties un savstarpēji sadarboties siena apgādē, lai nodrošinātu nepieciešamo lopbarību saimniecībām, kā arī nodrošinātu pilnvērtīgu siena krājumu izlietojumu. Norādāms, ka šogad Latvijā ilgstoša sausuma rezultātā zāles masas zudumi ir milzīgi, kā rezultātā jau šobrīd izveidojies zāles trūkums lopbarībai saimniecībās visā Latvijā.


Rekordlielais sausums vieš pamatotas bažas lopkopības saimniecībuīpašniekiem, kuri vasaras periodā kā ierasts ganāmpulku laida ganībās, taču šobrīd novērojams, ka jau šobrīd ganības nav iespējamas izkaltušās zāles dēļ. Vienlaikus tas rada papildu krīzes situāciju ilgtermiņā, jo nav iespējams arī sagādāt lopbarību rudens, ziemas un pavasara sezonai. "Situācija ir kritiska un neapskaužama - to atzīst lielākā daļa saimniecību," norāda LSA valdes priekšsēdētājs Kaspars Melnis.


"Šobrīd ir pienācis lopbarības gatavošanas laiks, taču lielākoties - sausuma dēļ, lauksaimniekiem pat nav īsti ko pļaut! Ir milzīgi zāles masas zudumi - liela daļa zāles ir izdegusi, jau dīgšanas sākumā. Nu jau daļai saimniecību trūkst pagājušā gada siena. Visa šī situācija diemžēl negatīvi ietekmēs piena izslaukuma apjomus, jo līdzšinējā pieredze rāda, ka vasarā govis tika pie leknās vasaras zāles, kas būtiski kāpināja gan katras saimniecības izslaukuma rādītājus, gan arī valsts līmeņa kopējo apjomu. Šobrīd sinoptiķu prognozēs vasaru sola rekord sausu vietām, kas nozīmē gan siena trūkumu šā brīža lopu barošanai, gan arī nākamajās sezonās, kas vienlaikus arī ievērojami ietekmēs piena izslaukuma kopējos rādītājus. Jau šobrīd saimniecības saprot, ka nespēs savākt pienācīgus skābbarības krājumus nākošai sezonai, kas jau pašlaik liek apzināties skaudro izšķiršanos, ka būs jāizkauj daļa mājlopu, jo nebūs ar ko barot!"


Tāpat norādāms - kamēr daļai saimniecību vēl ir skābbarības krājumi, tad lielai daļai tie strauji tuvojas izsīkumam, jo parasti maija mēnesī govis gāja ganos, kas būtiski atslogoja skābbarības un siena rezerves.


Līdz ar to, lai palīdzētu lauskaimniekiem un saimniekiem kooperēties un vienam otru atrast - vienam otram palīdzēt, LSA aicina ikvienu lauksaimnieku būt aktīvam sausuma izraisītās krīzes laikā un dalīties gan ar siena, zaļbarības, skābbarības piedāvājumiem, gan aktīvi publicēt sludinājumus par to iegādes vajadzību un apjomiem. "Ir novērotas situācijas, kad siena ruļļi "atstāti" uz lauka vai lauka malā nevienam nevajadzīgi, kamēr citās saimniecībās šie siena ruļļi ir tik ļoti nepieciešami. Ir svarīgi spēt kooperēties, lai viens otram palīdzētu - lai ikvienā saimniecībā lopiņi būtu paēduši un citās saimniecībās - siena ruļļi pilnvērtīgi un lietderīgi izmantoti, nevis aizlaisti zudumā," uzsver LSA priekšsēdētājs Kaspars Melnis.


LSA aicina ikvienu lauksaimnieku dalīties ar piedāvājumu vai pieprasījumu un:

  • Pievienoties jau esošai sociālā tīkla "Facebook" domubiedru grupai "Siena tirgus" https://www.facebook.com/groups/2109199182702532 - kur notiek aktīva grupas dalībnieku piedāvājumu un pieprasījumu apmaiņa;

  • Pievienoties jau esošai sociālā tīkla "Facebook" domubiedru grupai "Lopkopība" - https://www.facebook.com/groups/2068655696685919 - kur notiek aktīva grupas dalībnieku piedāvājuma/ pieprasījuma apmaiņa, kā arī aktīva informācijas apmaiņa par lopkopību.

  • Tiem, kuri nav aktīvi sociālajā tīklā "Facebook" - iesūtīt informāciju uz e-pastu: lopkopiba.eu@gmail.com, norādot vai pērk/pārdod, reģionu, apjomu, pļava/ruļļi/ķīpas, kontaktinformāciju ar telefona numuru. Šo informāciju LSA apkopos un publicēs mājas lapā: www.lopkopiba.eu sadaļā "Siena tirgus".

Ievērībai! Gadījumā, ja tiek piedāvātas pļavas nopļaušanai - lai būtu precīzāka informācija, lūgums norādīt precīzu pamatinformāciju, piemēram, vietu, kur pļavas atrodas.

Comments


bottom of page